W Szwecji rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe Aurora 23 są to największe manewry wojskowe w Szwecji od 1989 roku. W ćwiczeniach bierze udział 26 tys. żołnierzy z 14 państw (oprócz Szwecji są to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Finlandia, Polska, Norwegia, Estonia, Łotwa, Litwa, Ukraina, Dania, Austria, Niemcy i Francja). W ramach tego ćwiczeń wojskowych zaangażowane zostaną siły lądowe, powietrzne, morskie oraz specjalne, włączając również jednostki zbrojne z innych dziedzin.
Aurora 23 będzie obejmować różnorodne scenariusze operacyjne, które zostaną zastosowane w realistycznym środowisku symulacyjnym. Siły lądowe będą uczestniczyć w manewrach, taktycznych działaniach obronnych i ofensywnych, przeprowadzając ćwiczenia związane z walką w różnorodnym terenie, zarządzaniem siłami i logistyką. Siły powietrzne będą zaangażowane w operacje powietrzne, takie jak obrona przestrzeni powietrznej oraz prowadzenie działań ofensywnych. Natomiast marynarka wojenna będzie uczestniczyć w działaniach na morzu, które obejmują przeciwdziałanie atakom rakietowym, operacje desantowe i obrona strategicznych linii komunikacyjnych. Jednostki specjalne będą prowadzić operacje specjalne (zwiad, likwidacja celów specjalnych i obrona obiektów kluczowych).
W ramach Aurora 23 wezmą udział także inne siły zbrojne, takie jak jednostki obrony terytorialnej, cywilne agencje rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo krajowe. Ćwiczenia będą skupiać się na zintegrowanej współpracy między różnymi rodzajami sił, wymianie informacji, komunikacji, koordynacji działań oraz doskonaleniu zdolności taktycznych i strategicznych. Celem Aurora 23 jest doskonalenie zdolności Szwecji do obrony swojego terytorium oraz przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom. Ćwiczenia wojskowe pozwolą na weryfikację planów operacyjnych, testowanie procedur, identyfikację ewentualnych słabych punktów oraz doskonalenie współpracy między różnymi rodzajami sił zbrojnych i innymi formacjami wojskowymi, w celu zwiększenia gotowości i efektywności w przypadku realnego zagrożenia.
Wojska z Finlandii (1,2 tys.), Wielkiej Brytanii (100 żołnierzy), Polski (120 spadochroniarzy) oraz amerykański korpus piechoty morskiej (700 żołnierzy marines) zostaną przemieszczone do strategicznie położonych obszarów Szwecji. W ramach tego przemieszczenia, wojska finlandzkie i brytyjskie będą odpowiedzialne za obronę miasta Oskarshamn, gdzie znajduje się elektrownia jądrowa. Polskie wojsko wraz z brytyjskim zostanie również przypisane do obrony Gotlandii, położonej na Bałtyku. Amerykański korpus piechoty morskiej przybędzie z Norwegii i zostanie rozmieszczony w regionie Jamtland w zachodniej Szwecji. Przemieszczenie wojsk do różnych regionów Szwecji ma na celu zwiększenie zdolności obronnych kraju i podniesienie gotowości na wypadek potencjalnych zagrożeń.
Fot: Pixabay / danzig_hamburg