Duńska polityka imigracyjna jest jednym z najbardziej rygorystycznych w Europie. Od lat 90-tych XX wieku Dania stosuje szereg środków mających na celu kontrolę napływu imigrantów i uchodźców. W 2001 roku wprowadzono tzw. „ustawę o integracji” , która wymaga od imigrantów z krajów spoza Unii Europejskiej, aby spełniali określone wymagania, m.in. znajomość języka duńskiego oraz zdolność do samodzielnego utrzymania się.

Duńska premier Mette Frederiksen jest zadowolona z nowej polityki migracyjnej Szwecji i wyraża chęć bliższej współpracy w celu uzyskania kontroli nad imigracją do Europy. Według premier Mette Frederiksen Szwecja i Dania są coraz bliżej siebie w kwestii polityki migracyjnej i powinny wykorzystać tę sytuację, aby uzyskać kontrolę nad napływem imigrantów do Europy. Premier podkreśliła również, że ważne jest zabezpieczenie granic zewnętrznych.
Mamy przed sobą bardzo duże zadanie, jesteśmy praktycznie 10-15 lat za Danią, jeśli mamy być całkowicie szczerzy. To, co my teraz robimy (w kwestii polityki imigracyjnej), Dania zaczęła odpowiednio 10 i 15 lat temu. – Premier Szwecji Ulf Kristersson.
Szwecja do 2021 roku przyjmowała dużą liczbę imigrantów i uchodźców, co miało na celu wykazanie solidarności i humanitaryzmu. Jednakże, nadmierna liczba przyjmowanych imigrantów doprowadziła do problemów z integracją oraz bezrobociem wśród niektórych grup społecznych. W związku z tym, Szwecja dokonała pewnych zmian w polityce migracyjnej, zaostrzając procedury i wymagania dla osób starających się o azyl. Wprowadzono również kontrole graniczne w celu zapobiegania nielegalnej imigracji i zwiększenia bezpieczeństwa w kraju. Mimo to, Szwecja pozostawała jednym z krajów, które przyjmowały najwięcej uchodźców i imigrantów na głowę mieszkańca w Europie.

Fot: Statistics Sweden, Flickr / Aut. European Parliament