W kraju trwa próba utworzenia rządu po niedawnych wyborach parlamentarnych, w których zwyciężyła liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa, a drugie miejsce zajęła populistyczna narodowo-konserwatywna partia Prawdziwi Finowie. Petteri Orpo, kandydat na premiera Finlandii, wyraził nadzieję na utworzenie większościowego rządu, który obejmie antyimigracyjną partię Prawdziwi Finowie oraz dwie mniejsze partie.
Według Petteriego Orpo cztery partie zaproszone do negocjacji rządowych najlepiej rozumieją sytuację w Finlandii i środki potrzebne do jej poprawy. Petteri Orpo wyraził nadzieję, iż w czerwcu Finlandia będzie miała funkcjonujący rząd większościowy. Ponadto, uważa on, że polityka gospodarcza może być największym punktem spornym wymuszającym kompromisy.
Naprawdę mamy przed sobą wielkie wyzwania, musimy podjąć trudne decyzje, musimy dokonać oszczędności, musimy dokonać reform, ale myślę, że można je przeprowadzić
i w takiej konfiguracji – wypowiedź Orpo na konferencji prasowej.
Podczas konferencji prasowej Petteri Orpo został zapytany, dlaczego partia SDP, która odniosła wielki sukces w wyborach, nie pasuje do rządu. W odpowiedzi stwierdził on, że największą różnicą między nimi jest ich wizja sytuacji i sposoby porządkowania rzeczy w Finlandii. Orpo uważa, że SDP i koalicja mają jednak wspólny cel – ratowanie społeczeństwa dobrobytu, ale różnica zdań zarówno w zakresie sytuacji,
jak i środków do osiągnięcia celu jest tak duża, że wybrane partie są sobie znacznie bliższe.
Koalicja rządząca będzie miała trudne rozmowy międzypartyjne, szczególnie
w kwestii naprawy finansów publicznych i koniecznych cięć budżetowych, które
już przed wyborami zapowiadał Orpo. Wymagane będą również ustępstwa w zakresie polityki unijnej i imigracyjnej, które od lat domagają się nacjonaliści z partii Finów, uważając, że otwarta polityka kraju wobec przyjezdnych spoza Europy szkodzi Finlandii ekonomicznie. Jednakże w tej kwestii trudno będzie osiągnąć porozumienie ze Szwedzką Partią Ludową (RKP), mniejszym ugrupowaniem, które od ponad 40 lat reprezentuje interesy szwedzkojęzycznej mniejszości i zawsze wchodziło w skład rządów większościowych. Obecnie partia Orpo chce też prowadzenia aktywnej polityki klimatycznej, dostrzegając w niej szansę także dla krajowych przedsiębiorstw. Inaczej kwestie zielonej transformacji postrzega partia Finów. Dlatego jest to sporna kwestia, która może potencjalnie skłócić ze sobą przyszłych koalicjantów.
Fot: Flickr / Aut. FinnishGovernment