Fiński Instytut Zasobów Naturalnych (Luke) ogłosił, że krajowy cel neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 roku staje się coraz bardziej nieosiągalny. W najnowszej ocenie planu klimatycznego Luke zauważyło, że wzrastające i przewidywane poziomy wycinki drzew utrudniają zdolność lasów do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Według obliczeń Instytutu sektor użytkowania gruntów może pozostać istotnym źródłem emisji do 2035 roku, przy jednoczesnym wzroście emisji, a zdolność lasów do pochłaniania dwutlenku węgla pozostanie na obecnym poziomie ze względu na intensywne pozyskiwanie drewna i zawieszenie dostaw drewna z Rosji. Naukowcy z Instytutu oszacowali, że ilość dwutlenku węgla pochłanianego przez lasy może wynosić jedynie jedną piątą wymaganej do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej i zobowiązań wynikających z ustawy klimatycznej.

Fiński parlament wprowadza zasadę neutralności emisyjnej do ustawy klimatycznej, podejmując wyzwanie pochłonięcia ponad 20 mln ton dwutlenku węgla do 2035 roku. Wdrożenie środków ma na celu redukcję emisji z sektorów paliw kopalnych, rolnictwa i transportu o co najmniej 50% w porównaniu do obecnego poziomu. Pomimo założeń opartych na pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy i produkty drzewne to sektor użytkowania gruntów będzie nadal deficytowy o 10 milionów ton. Finlandia, Niemcy i Polska stoją przed wyzwaniem nadrobienia zaległości, aby osiągnąć cele Unii Europejskiej dotyczące pochłaniania dwutlenku węgla do 2030 roku. Fińska Rada Polityki Gospodarczej i Fiński Panel ds. Zmian Klimatu apelują o aktualizację planu klimatycznego, obawiając się presji kosztowej i konsekwencji dla podatników w przypadku braku działań. Warto zauważyć, że rząd odrzucił propozycje związane z zalesianiem torfowisk i wprowadzeniem opłat za użytkowanie gruntów w celu ochrony lasów.

Młode kobiety najbardziej martwią się o klimat

W listopoadowym badaniu przeprowadzonym przez Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) wykazano, że młode kobiety są szczególnie zaniepokojone zmianami klimatycznymi. Niemal połowa badanych w wieku 20–39 lat przyznała, że bardzo martwi się tym problemem. Interesujące jest również, że obawy dotyczące klimatu są bardziej powszechne wśród kobiet, gdzie dwie piąte z nich wyraziło poważne zaniepokojenie, w porównaniu do jednej czwartej mężczyzn. Szczególnie istotne jest zauważenie, że największe obawy związane ze zmianami klimatycznymi występują wśród młodych kobiet posiadających wyższe wykształcenie. Raport sugeruje konkretne kroki w celu ograniczenia wpływu zmian klimatycznych, takie jak poprawa transportu publicznego i zastosowanie środków finansowych kontrolujących użycie samochodów prywatnych. Ponadto zaznaczono, że oszczędzanie energii może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. THL zwraca uwagę na potrzebę szerszej dyskusji społecznej na temat problemów klimatycznych i konieczności znalezienia skutecznych sposobów ich rozwiązania.

Finowie chcą redukcji zużycia toreb plastikowych

Fińskie Ministerstwo Środowiska ogłosiło, że ostatnie szacunki wskazują na wzrost korzystania z toreb plastikowych od 2020 roku, co wymaga dalszych działań w celu osiągnięcia założonych celów redukcyjnych do 2025 roku. W 2022 roku liczba plastikowych toreb na zakupy używanych na osobę wyniosła około 56. W ramach porozumienia 3600 punktów sprzedaży w Finlandii zobowiązało się do ograniczenia użycia plastikowych toreb na zakupy do maksymalnie 40 rocznie na konsumenta do końca 2025 roku. Fiński Instytut Środowiska ocenił, że zużycie plastikowych toreb na zakupy spadło do 2020 roku, ale później ponownie wzrosło. W latach 2017–2022 użycie cienkich toreb plastikowych na owoce i warzywa zmalało o 38%, ale większych toreb na zakupy tylko o 9%. Fiński Instytut Środowiska zaleca pobieranie opłat za plastikowe torby na zakupy i określa to jako skuteczny sposób redukcji.