Nowe badanie naukowe przynosi fascynujące informacje o dynamicznych zmianach zachodzących na Grenlandii. Z powodu globalnego ocieplenia, pokrywa lodowa tej arktycznej wyspy zaczyna się kurczyć, ustępując miejsca nowej, zielonej roślinności. To zjawisko, które obserwujemy teraz, miało miejsce po raz ostatni prawie 1000 lat temu, kiedy to Wikingowie odkrywali i osiedlali się na tej wyspie.

Jonathan Carrivick, naukowiec z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii, który był współautorem tego badania, podkreśla, że w niektórych regionach Grenlandii tereny, które jeszcze niedawno były pokryte lodem, teraz stają się zielone. Krzewy, jałowe skały i tereny podmokłe zastępują białe pokrywy lodu i śniegu, tworząc nowe ekosystemy.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat Grenlandia straciła około 11 000 mil kwadratowych lodu, co jest zjawiskiem alarmującym. To odpowiada obszarowi nieco większemu niż stan Massachusetts i stanowi około 1,6% całkowitej powierzchni lodowej Grenlandii. Te zmiany są zgodne z prognozami dotyczącymi globalnego ocieplenia i wskazują na pilną potrzebę działań mających na celu zahamowanie tego procesu. Carrivick wskazuje, że ostatni raz Grenlandia była tak zielona prawdopodobnie w czasach średniowiecznego okresu ciepłego, między 900 a 1300 rokiem. Zapisy Wikingów, które przetrwały do dzisiaj, sugerują, że wówczas roślinność była bardziej rozległa i obfita.

Dlaczego to ma znaczenie dla całego świata?

Zmiany na Grenlandii mają ogromne konsekwencje globalne. Utrata masy lodowej przyczynia się do podnoszenia się poziomu morza na całym świecie. Jeżeli cały lód na Grenlandii stopi się, poziom mórz mógłby podnieść się o około 7 metrów. Takie podwyższenie poziomu morza zagrażałoby wielu obszarom nisko położonym na całym świecie, prowadząc do powodzi i migracji ludności. Ponadto wprowadzenie dużej ilości słodkiej wody do oceanu mógłby zakłócić prądy oceaniczne, które mają kluczowe znaczenie dla globalnego klimatu i pogody. To mogłoby wpłynąć na zmiany klimatu w różnych częściach świata, w tym również w USA.

Co przyniesie przyszłość?

Carrivick przewiduje, że zmiany będą się nasilać, a tempo topnienia lodu będzie znacznie szybsze niż w ostatnich dziesięcioleciach. To z kolei może sprzyjać zazielenianiu się Grenlandii, prowadząc do dalszej ekspansji roślinności. Jednakże te pozytywne zmiany dla Grenlandii są jednocześnie powodem do zaniepokojenia dla całego świata. Konieczne są pilne działania na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby zminimalizować skutki globalnego ocieplenia i chronić naszą planetę przed dalszymi katastrofalnymi zmianami klimatu.

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2023/04/06/wplyw-klimatu-na-styl-zycia-i-kulture-jak-kraje-nordyckie-radza-sobie-z-wyzwaniami-zwiazanymi-z-surowymi-warunkami-klimatycznymi-i-jak-wplywa-to-na-styl-zycia-i-kulture