Szwecja podjęła istotny krok w kierunku rozwoju technologii energetyki jądrowej, przy wsparciu w wysokości 50 milionów SEK (4,7 miliona dolarów) ze szwedzkiej Agencji Energii. Środki te wspierają projekt Multidyscyplinarnych Zobowiązań dla Technologii i Ekspertyz IV Generacji (MUST), który prowadzi Chalmers University of Technology w Göteborgu. Współpracują w nim Royal Institute of Technology, Uniwersytet w Uppsali i Uniwersytet w Lund.

Projekt ma na celu wzmocnienie istniejących centrów badawczych w dziedzinie nauk jądrowych, tj. ANITA i SOLSTICE, ze szczególnym naciskiem na zrównoważoną produkcję energii elektrycznej i efektywne wykorzystanie zasobów w reaktorach jądrowych IV generacji. Christian Ekberg, koordynator projektu i profesor Chemii Jądrowej i Recyklingu Materiałów Przemysłowych na Chalmers University of Technology, wyraził swoje zadowolenie:

– Fakt, że w Szwecji odważamy się teraz inwestować w technologię jądrową przyszłości, jest bardzo satysfakcjonujący. Gdy zostanie w pełni rozwinięty, taki system może mieć potencjał do produkcji energii jądrowej w takim samym zakresie, jak to miało miejsce w Szwecji, gdy mieliśmy działających dwanaście reaktorów, bez konieczności wydobycia więcej uranu przez kilka tysięcy lat – stwierdził w wywiadzie dla portalu neimagazine.

Projekt MUST będzie również zajmować się istotnym problemem edukacji i kompetencji w naukach jądrowych i radiacyjnych. Ekberg zwrócił uwagę na brak ogólnej edukacji w dziedzinie nauk o promieniowaniu w Szwecji, pomimo specjalistycznych programów nauczania wyższego w dziedzinie reaktorów jądrowych oferowanych przez KTH (Royal Institute of Technology) i Uniwersytet w Uppsali.

– Potrzebne jest szersze podejście, a ten projekt doskonale wpisuje się w potrzebę podejścia bardziej holistycznego do problemu kompetencji – dodał.

Badania i rozwój prowadzone w ramach projektu MUST będą stanowić wkład w studium przypadku dotyczące wdrożenia technologii IV generacji przez firmę Kärnfull Next, szwedzką firmę zajmującą się rozwojem projektów małych reaktorów modułowych (SMR). Kärnfull Next ma na celu uruchomienie swojego pierwszego komercyjnego SMR na nowym terenie elektrowni jądrowej w Szwecji do początku lat 30. XXI wieku.

– Nasze uczestnictwo w tym projekcie doskonale wpisuje się w misję Kärnfull Next polegającą na wspieraniu postępu technologicznego i zapewnieniu długoterminowej wydajności energii jądrowej. Wierzymy w potencjał transformacyjny technologii IV generacji do dostarczania czystej, bezpiecznej i niezawodnej energii, i z niecierpliwością podchodzimy do udziału w tym pionierskim wysiłku – tłumaczy John Ahlberg, Dyrektor Strategii w Kärnfull Next.

Technologia jądrowa IV generacji obiecuje rewolucję w sektorze energetycznym poprzez znaczne zmniejszenie ilości długotrwałych odpadów radioaktywnych i minimalizację potrzeby nowego wydobycia uranu, co pozycjonuje Szwecję na czele zrównoważonych innowacji w dziedzinie energii jądrowej.

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2024/04/30/szwecja-energetyka-bezpieczenstwo-atom-wojsko-usa/