Szwedzkie służby wywiadu wojskowego MUST ostrzegły w dorocznym raporcie, że rozwój sytuacji w Ukrainie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Szwecji. Według analizy opublikowanej we wtorek, ewentualne osłabienie intensywności działań wojennych lub zawieszenie broni może umożliwić Rosji przeniesienie zasobów militarnych w bezpośrednie sąsiedztwo Szwecji i regionu Morza Bałtyckiego.
Szef MUST, Thomas Nilsson, zwrócił uwagę, że obszar północnej Europy i Bałtyku odgrywa kluczową rolę w ewentualnej konfrontacji Rosji z NATO.
– W dniu, w którym wojna w Ukrainie osiągnie stan zawieszenia lub stanie się mniej intensywna, Rosja będzie w stanie relokować potencjał wojskowy w sąsiedztwo Szwecji – podkreślił.
Według szwedzkiego wywiadu, mimo, że rosyjska armia konwencjonalna poniosła znaczne straty i ma obecnie ograniczone możliwości ofensywne, Rosja nadal dysponuje siłami morskimi, powietrznymi, jednostkami specjalnymi oraz zaawansowanym potencjałem cybernetycznym i bronią jądrową.
Członkostwo w NATO zmniejsza ryzyko, ale nie eliminuje zagrożeń
Raport MUST jednoznacznie wskazuje, że przystąpienie Szwecji do NATO w 2024 roku zwiększyło poziom bezpieczeństwa kraju, zmniejszając ryzyko indywidualnego ataku ze strony Rosji. Jednocześnie podkreślono, że zagrożenia dla Szwecji nie ograniczają się wyłącznie do działań zbrojnych.
– Obok bezpośredniego zagrożenia militarnego, które wymaga od Szwecji szybkiego wzrostu potencjału obronnego, musimy być również przygotowani na eskalację działań hybrydowych i cyberataków – ostrzegł Nilsson.
Rosja zwiększa ryzyko i stosuje nowe metody destabilizacji
MUST zauważa, że w 2024 roku Rosja wykazała gotowość do podejmowania większego ryzyka w swojej polityce zagranicznej. Odnotowano nowe metody operacyjne, w tym wykorzystanie niewykwalifikowanych agentów do przeprowadzania ataków sabotażowych w kilku krajach europejskich.
– Żyjemy w niebezpiecznych czasach i tak będzie w dającej się przewidzieć przyszłości. Zagrożenia wobec Szwecji są szerokie, złożone i poważne. Musimy wyciągnąć wnioski i działać zgodnie z nimi – podsumował Nilsson.
Według MUST, rosnące zagrożenia Szwecja powinna nie tylko kontynuować wzmacnianie własnych sił zbrojnych, ale także zwiększyć zdolności do identyfikacji i przeciwdziałania rosyjskim operacjom dezinformacyjnym, sabotażowym i cybernetycznym.
Źródło: PAP, Aftonbladet, MUST
Fot. Flickr