Ørsted wykonał kolejny istotny krok w realizacji pierwszego w Danii pełnowymiarowego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), „Ørsted Kalundborg CO₂ Hub”. Na miejscu zainstalowano pięć zestawów absorberów, desorberów i chłodnic bezpośredniego kontaktu – kluczowych komponentów dwóch budowanych instalacji CCS w elektrowniach Asnæs i Avedøre. To ważny kamień milowy, który przybliża realizację pierwszego w Danii pełnego łańcucha wartości CCS.
– Dzięki utworzeniu pełnego łańcucha wartości CCS, Ørsted Kalundborg CO₂ Hub oznacza początek duńskiej przygody z wychwytywaniem dwutlenku węgla. Jestem dumny, widząc, jak projekt nabiera kształtu. Instalacja kluczowych komponentów to ogromny krok naprzód w kierunku uruchomienia systemu, który pozwoli nam skutecznie wychwytywać i magazynować CO₂ – powiedział Ole Thomsen, wiceprezes i dyrektor ds. bioenergii w Ørsted.
Zakończenie tej fazy umożliwia dalszy montaż podzespołów oraz systemów rurociągów, które połączą instalacje CCS z elektrowniami.
Zainstalowane komponenty odgrywają kluczową rolę w procesie separacji dwutlenku węgla:
• Chłodnica z bezpośrednim kontaktem (DCC) – chłodzi gazy spalinowe, usuwając zanieczyszczenia i poprawiając efektywność wychwytywania CO₂.
• Absorber – przepuszcza spaliny przez ciecz absorbującą CO₂, który następnie trafia do dalszego przetworzenia.
• Desorber – podgrzewa ciecz, uwalniając z niej czysty CO₂, który jest zbierany i sprężany do przechowywania.
Każda jednostka będzie w stanie wychwytywać 12,5 tony CO₂ na godzinę, a to znacząco przyczyni się do redukcji emisji w Danii.
Ambitny projekt na rzecz neutralności klimatycznej
Projekt „Ørsted Kalundborg CO₂ Hub”, któremu Duńska Agencja Energetyczna przyznała 20-letni kontrakt, zakłada wychwytywanie 430 tysięcy ton biogenicznego CO₂ rocznie. Odpowiada to rocznej emisji generowanej przez około 200 tysięcy samochodów spalinowych.
• Elektrownia Avedøre będzie wychwytywać 150 000 ton CO₂ rocznie z jednostki opalanej lokalnie pozyskiwaną słomą – produktem ubocznym rolnictwa.
• Elektrownia Asnæs przechwyci 280 tysięcy ton CO₂ rocznie z jednostki opalanej zrębkami drzewnymi pochodzącymi z zrównoważonych lasów produkcyjnych.
• Po przechwyceniu CO₂ będzie tymczasowo magazynowany w zbiornikach i transportowany do zbiornika retencyjnego Northern Lights w norweskiej części Morza Północnego.
Projekt Ørsted to jedno z najbardziej zaawansowanych przedsięwzięć CCS w Europie, które wyznacza nowy standard dla redukcji emisji w sektorze bioenergetycznym. Oczekuje się, że centrum „Ørsted Kalundborg CO₂ Hub” zostanie uruchomione na początku 2026 roku.
Źródło: Ørsted
Fot. Ørsted