Islandia ogłosiła zaostrzenie działań przeciwko przestępczości zorganizowanej, zwiększając liczbę policjantów i wprowadzając nowe środki – podaje IcelandReview.com.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie kroki podejmuje Islandia w walce z przestępczością zorganizowaną.
- Dlaczego kraj zwiększa liczbę policjantów i zmienia podejście do bezpieczeństwa.
- Jakie wyzwania stawia przed Islandią wzrost przestępczości gangowej.
- Co nowe środki oznaczają dla społeczeństwa i reputacji kraju.
IcelandReview.com poinformował o nowych działaniach Islandii przeciwko przestępczości zorganizowanej, które obejmują zwiększenie liczby policjantów oraz wprowadzenie bardziej zdecydowanych środków prawnych i operacyjnych. Minister sprawiedliwości Jón Gunnarsson zapowiedział rekrutację 50 dodatkowych funkcjonariuszy w ciągu najbliższych dwóch lat, co zwiększy ogólną liczbę policjantów do około 750 w kraju liczącym 387 tysięcy mieszkańców (Statistics Iceland, 2024).
– Musimy chronić nasz spokój i bezpieczeństwo – powiedział Gunnarsson, wskazując na konieczność przeciwdziałania gangom i nielegalnemu handlowi.
Nowe siły i nowe podejście
Plan zakłada nie tylko powiększenie policji, ale także zachęty do wstępowania na szkolenia policyjne – m.in. podwyżki płac (obecnie średnia pensja policjanta to 600 tysięcy ISK miesięcznie, ok. 4200 USD) i krótsze kursy przygotowawcze. W 2024 roku islandzka policja odnotowała 15 procent wzrost zgłoszeń związanych z przestępczością zorganizowaną, w tym handel narkotykami i pranie pieniędzy (raport Policji).
– To nie jest już tylko problem dużych miast – widzimy go w całym kraju – zauważył Gunnarsson w rozmowie z Iceland Review.
Islandia, która w lutym 2025 roku została uznana za najbezpieczniejszy kierunek podróży według Berkshire Hathaway Travel Protection, od lat szczyciła się niskim wskaźnikiem przestępczości – w 2024 roku odnotowano zaledwie 1,1 morderstwa na 100 tysięcy mieszkańców (Global Peace Index). Jednak ostatnie lata przyniosły zmianę: gangi, głównie powiązane z rynkiem narkotykowym, zaczęły wykorzystywać wyspę jako punkt tranzytowy między Europą a Ameryką Północną. W grudniu 2024 roku policja rozbiła siatkę handlującą kokainą w Reykjaviku, aresztując 12 osób – rekord w skali kraju.
Wyzwania dla wyspy
Wzrost przestępczości zorganizowanej to efekt globalizacji i otwarcia Islandii na świat. Porty w Keflaviku i Reykjaviku stały się atrakcyjne dla przemytników ze względu na strategiczne położenie na Atlantyku. W 2024 roku skonfiskowano 50 kg narkotyków, głównie kokainy i amfetaminy – trzykrotnie więcej niż w 2020 roku. Do tego dochodzą cyberprzestępstwa: w styczniu 2025 roku islandzkie banki zgłosiły straty rzędu 200 milionów ISK (1,4 miliona USD) z powodu ataków phishingowych powiązanych z zagranicznymi grupami.
– To nowe zagrożenie wymaga nowego podejścia – podkreśla Gunnarsson. Rząd planuje także zaostrzenie kar za handel narkotykami (obecnie max. 12 lat więzienia) i większe inwestycje w technologię, jak kamery monitoringu w portach i drony do patrolowania wybrzeża. W 2025 roku budżet na bezpieczeństwo wzrósł o 10 procent, do 15 miliardów ISK (105 milionów USD), co stanowi 1,5 procent PKB – nadal mniej niż średnia UE (2 procent).
Co to oznacza dla Islandii?
Dla społeczeństwa nowe środki to mieszanka ulgi i obaw. Z jednej strony Islandczycy, przyzwyczajeni do minimalnej obecności policji, mogą czuć się bezpieczniej – w sondażu RÚV z marca 2025 roku 65 procent poparło zwiększenie liczby funkcjonariuszy. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że militaryzacja policji i większa inwigilacja mogą zmienić charakter kraju.
– Nie chcemy stać się kolejnym państwem policyjnym – skomentował mieszkaniec Akureyri w rozmowie z Iceland Review.
Reputacja Islandii jako oazy spokoju też jest na szali. Wzrost przestępczości może odstraszyć turystów, którzy w 2024 roku przynieśli gospodarce 400 miliardów ISK (2,8 miliarda USD, Icelandic Tourist Board). Jednak rząd widzi w tym szansę na pokazanie skuteczności – w marcu 2025 roku Islandia zorganizuje konferencję nordycką nt. walki z gangami, zapraszając ekspertów z Norwegii i Szwecji.
Wnioski:
- 50 nowych policjantów. Islandia wzmacnia siły przeciwko gangom i narkotykom.
- 15 procent więcej przestępstw zorganizowanych w 2024 roku zmusza do działania.
- Drony, kamery i surowsze kary w planach na 2025 rok.
Źródło: Iceland Review
Fot. Neybarlinan