Ministerstwo Klimatu, Energii i Zaopatrzenia ogłosiło, że Dania będzie odgrywać kluczową rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Korei Południowej. Duńczycy stali się istotnym partnerem współpracy dla Korei Południowej w kontekście ekspansji morskiej energetyki wiatrowej, a dzisiejsza odnowiona współpraca potwierdza tę strategiczną relację. Zgodnie z założeniami Korei Południowej do roku 2030 planuje się zainstalowanie morskiej energii wiatrowej o łącznej mocy 14,3 GW. Dania dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej zobowiązuje się do aktywnego wsparcia w realizacji tego ambitnego celu.

„Korea Południowa ma wielkie ambicje w zakresie rozwoju energii odnawialnej, zwłaszcza morskiej energetyki wiatrowej. Dziedzina, w której my, w Danii, mamy ogromną wiedzę specjalistyczną. Dlatego cieszę się, że odnowiliśmy tę współpracę. Dania jest jednym z wiodących krajów na świecie, jeśli chodzi o zieloną transformację. Dlatego obowiązkiem Danii jest pomoc w szerzeniu wiedzy i doświadczenia oraz eksportowaniu rozwiązań, które torują drogę do świata neutralnego dla klimatu” – mówi Minister Klimatu, Energii i Dostaw Lars Aagaard.

Duńska wiedza i doświadczenie w zakresie legislacji oraz planowania energii odnawialnej są wyjątkowo poszukiwane, zwłaszcza w kontekście morskiej energii wiatrowej. Dania wyróżnia się nie tylko zaawansowaną technologią, ale również skutecznym podejściem do obsługi procesów związanych z pozwoleniami, zaangażowaniem społeczności lokalnej oraz możliwością obniżenia kosztów morskiej energii wiatrowej dzięki odpowiednim regulacjom. Podpisanie umowy o odnowieniu współpracy podczas 12. spotkania z cyklu Green Growth Alliance potwierdza silne zobowiązanie obu krajów do dalszego rozwijania ekologicznych technologii i współpracy w dziedzinie zrównoważonej energii. Wizyta duńskich firm w Korei Południowej, wraz z przedstawicielami przemysłu umożliwi nawiązanie kontaktów z koreańskimi partnerami i potencjalnymi współpracownikami.

Przedsiębiorstwa z Danii podpisały umowę z Koreą Południową na dostawę 6,2 gigawatów morskiej energii wiatrowej do roku 2030. Eksport technologii energetycznych z Danii do Korei Południowej zanotował imponujący wzrost o 167% od 2005 roku, zwiększając wartość eksportu z 600 milionów w 2005 roku do 1,5 miliarda koron duńskich w 2022 roku. Korea Południowa wyznaczyła ambitny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku w porównaniu z danymi z 2018 roku. Korea dąży również do osiągnięcia, aby w 2030 roku aż 21,6% produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. W 2021 roku Korea Południowa przyjęła „ustawę o neutralności węglowej”. Jednym z kluczowych celów Korei Południowej jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym miksie energetycznym z obecnych 6 procent do 30 procent do 2036 roku, aby ostatecznie osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2024/02/01/polsko-dunskie-mozliwosci-wspolpracy-w-dziedzinie-obronnosci