Equinor i Polenergia podpisały kluczowy kontrakt na zabezpieczenie dna morskiego dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Umowa z holenderską firmą Van Oord obejmuje wykonanie narzutów kamiennych, które ochronią infrastrukturę farm wiatrowych przed erozją i potencjalnymi uszkodzeniami.

Podpisana umowa obejmuje dostawę, transport oraz precyzyjne rozmieszczenie narzutów kamiennych na dnie morskim. Dzięki temu fundamenty turbin, morskie stacje transformatorowe oraz trasy kabli – zarówno wewnętrznych, jak i tych łączących farmy z polską siecią elektroenergetyczną – zostaną skutecznie zabezpieczone.

– Realizacja tej umowy pozwoli skutecznie chronić podwodną infrastrukturę przed erozją oraz potencjalnymi uszkodzeniami kabli. To kluczowy etap w przygotowaniu farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 do dostarczania energii odnawialnej do polskiego systemu elektroenergetycznego – podkreśla Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor Polska.

– Każdy kolejny kontrakt przybliża nas do realizacji tych strategicznych inwestycji. Podpisana właśnie umowa zapewni, że kluczowe elementy morskich farm wiatrowych zostaną odpowiednio zabezpieczone. Przed nami jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3, która otworzy drogę do rozpoczęcia budowy – dodaje Adam Purwin, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Farmy wiatrowe Bałtyk. Strategiczne inwestycje dla Polski

Equinor i Polenergia realizują na Morzu Bałtyckim trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3 GW, co pozwoli zasilić zieloną energią nawet 4 miliony gospodarstw domowych w Polsce.

W pierwszej fazie powstaną projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, składające się łącznie ze 100 turbin o mocy 14,4 MW każda. Pierwsza energia z farm ma popłynąć do sieci w 2027 roku, a pełna komercyjna eksploatacja rozpocznie się w 2028 roku.

Equinor to globalny koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w operacjach morskich, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Strategia firmy opiera się na trzech filarach:

• optymalizacji wydobycia ropy i gazu,

• rozwoju rozwiązań niskoemisyjnych,

• inwestycjach w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie.

Equinor jest jednym z dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce firma koncentruje się na rozwijaniu morskiej energetyki wiatrowej oraz lądowych źródeł OZE poprzez platformę Wento, posiadającą portfel projektów o mocy do 3,2 GW.

Polenergia to największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, zajmująca się produkcją, dystrybucją i obrotem energią ze źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych. Jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które w pełni podporządkowało swoją strategię rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki.

Firma inwestuje w:

• farmy wiatrowe na lądzie i morzu,

• fotowoltaikę,

• elektromobilność,

• technologie wodorowe.

Źródło: Equinor, Polenergia

Fot. Equinor

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2025/02/15/saab-wojsko-hms-halland-bezpieczenstwo-szwecja-europa/