Produkcja z pól Tyra i Solsort znacząco zwiększyła wydobycie ropy i gazu w Danii w 2024 roku. Jednocześnie Nordsøfonden kontynuuje prace nad redukcją emisji CO2, uczestnicząc w siedmiu licencjach na składowanie CO2.

W marcu 2024 roku osiągnięto ważny kamień milowy, wznowiono bowiem produkcję na instalacjach Tyra. Tym samym największe duńskie pole gazowe, Tyra, ponownie stało się centralnym punktem duńskiej produkcji gazu – teraz z instalacjami emitującymi ponad 30 procent mniej CO2 niż wcześniej, będącymi najbardziej energooszczędnymi obiektami offshore tego typu. Przebudowa Tyra była przez ostatnie lata największym projektem Nordsøfonden, a mimo początkowych trudności, wznowienie produkcji miało ogromne znaczenie dla duńskiej produkcji ropy i gazu w 2024 roku.

Równolegle, w marcu 2024 roku rozpoczęto eksploatację zachodniej części pola naftowego Solsort. Produkcja z Solsort przekroczyła oczekiwania, odpowiadając za ponad 10 procent całkowitej duńskiej produkcji ropy w 2024 roku.

Dzięki uruchomieniu Tyra i Solsort Zachód, w 2024 roku odnotowano znaczący wzrost produkcji ropy i gazu Nordsøfonden w porównaniu z poprzednim rokiem: produkcja ropy wzrosła o 6 procent do 4,1 mln baryłek, a produkcja gazu o 25 procent do 2,5 mln MWh.

Kontynuacja produkcji jest możliwa

Kontynuacja produkcji do 2050 roku może poprawić sytuację dostaw w Europie i przynieść znaczące korzyści ekonomiczne dla Danii, równolegle z zieloną transformacją. Jednocześnie duńska produkcja ropy i gazu jest znacznie bardziej efektywna energetycznie i ma znacznie mniejszy ślad węglowy niż np. LNG z Bliskiego Wschodu, Afryki czy USA. Dlatego Nordsøfonden ma jasny cel i pragnienie, aby wydobywać zasoby ropy i gazu na Morzu Północnym w ramach istniejących porozumień politycznych.

Uruchomienie Tyra i Solsort to zwieńczenie wielu lat wspólnych wysiłków operatorów i partnerów. Rok 2024 był rokiem, w którym mogliśmy zebrać pierwsze owoce tej pracy. Duńska produkcja ropy i gazu na Morzu Północnym przyczynia się do zmniejszenia zależności energetycznej Danii i UE. Dlatego bardzo pozytywnie oceniamy, że dzięki kontynuacji i stabilnej produkcji z Tyra i Solsort spodziewamy się, że w 2025 roku całkowita produkcja podwoi się w porównaniu z 2024 rokiem – mówi przewodniczący zarządu Christian Frigast.

Wynik Nordsøfonden za 2024 rok to zysk w wysokości 498 mln DKK. W bilansie uwzględniono zapłacone podatki od przedsiębiorstw i podatki węglowodorowe w wysokości 272 milionów DKK. Ponadto przekazano państwu dywidendę w wysokości 600 milionów DKK. Zysk za rok 2024 wynoszący 498 milionów DKK jest o 100 milionów DKK wyższy niż wynik za 2023 rok. Jest to głównie zasługą zwiększonej produkcji w 2024 roku.

Przygotowania do składowania CO2 na pełnej

Pod koniec 2024 roku Nordsøfonden był partnerem w sześciu licencjach na składowanie CO2 – w tym trzech nowych licencjach lądowych przyznanych w 2024 roku. W kwietniu 2025 roku przyznano kolejną licencję lądową. Nordsøfonden jest jedynym podmiotem uczestniczącym we wszystkich duńskich licencjach na składowanie CO2, co czyni go kluczowym graczem w rozwoju składowania CO2 w Danii.

Dania ma ogromny potencjał w zakresie składowania CO2, a Nordsøfonden chce odegrać centralną rolę we wspieraniu zielonej transformacji. Jako podmiot obecny we wszystkich licencjach, możemy działać jako łącznik, przyczyniając się do realizacji ambitnych celów redukcji emisji CO2 – mówi Christian Frigast.

W grudniu 2024 roku rozpoczęto pierwszą fazę projektu Greensand Future, z planowanym rozpoczęciem iniekcji od początku 2026 roku – to jeden z pierwszych pełnoskalowych projektów składowania CO2 w Europie. Greensand Future to pierwsza etapa składowania CO2 w licencji Iris. Za projektem stoją INEOS (40 procent) jako operator, Harbour Energy (40 procent) oraz Nordsøfonden (20 procent). Projekt Greensand Future oznacza początek iniekcji CO2 w wyczerpanych polach naftowych i gazowych w duńskiej części Morza Północnego.

W pozostałych licencjach na składowanie CO2 trwają prace nad realizacją zatwierdzonych programów roboczych. Choć prace w licencjach okazały się bardziej złożone, niż oczekiwano, nadal utrzymywane jest pełne zaangażowanie w zapewnienie postępów i znajdowanie rozwiązań, które umożliwią rozwój projektów składowania w Danii.