Według sondażu Fundacji Rozwoju Miast (Kaks), usługi zdrowotne będą głównym tematem tegorocznych wyborów lokalnych i regionalnych, które odbędą się 13 kwietnia. Aż 95 procent respondentów uznało opiekę zdrowotną za bardzo ważną lub dość ważną, a opiekę nad osobami starszymi za istotną wskazało ponad 90 procent ankietowanych.
Trzecie miejsce wśród najważniejszych tematów zajęło zatrudnienie, które również zdobyło poparcie 90 procent uczestników badania. Mniej istotnymi kwestiami okazały się fuzje gminne (60 procent respondentów uznało je za mało ważne) oraz usługi kulturalne, które nie stanowią priorytetu dla około 40 procent badanych.
Podwójne wybory, różne kompetencje
W wyborach samorządowych wyborcy, w tym stali rezydenci zagraniczni, będą wybierać rady miejskie i gminne odpowiedzialne za edukację, transport czy gospodarkę odpadami. Równocześnie obywatele wybiorą rady regionalne zarządzające usługami zdrowotnymi, społecznymi i ratunkowymi w 21 regionach kraju. Mimo, że te wybory dotyczą spraw lokalnych i regionalnych, zwolennicy poszczególnych partii często koncentrują się na tematach, które nie są w ich gestii. Dla sympatyków rządzącej Narodowej Partii Koalicyjnej (NCP) kluczowe są kwestie zadłużenia państwa i fuzji gmin, podczas gdy wyborcy Partii Finów skupiają się na imigracji i podatkach.
Opozycja o marginalizacji i środowisku
Zwolennicy opozycyjnych partii wskazują na inne priorytety. Dla sympatyków Socjaldemokratycznej Partii Finlandii kluczowe są marginalizacja, ubóstwo i usługi kulturalne. Zieloni oraz Lewicowy Sojusz podkreślają znaczenie ochrony środowiska i transportu publicznego, a zwolennicy Partii Centrum zwracają uwagę na rozwój przemysłu i kwestie związane z długiem publicznym.
Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu na próbie ponad 1000 osób dorosłych. Margines błędu wynosi około trzech punktów procentowych.
Yle News
Fot: Flickr