W Szwecji odkryto nieznane dotąd praktyki wikingów. Ludność północy poddawała się zabiegom kosmetycznym

Przełomowe odkrycie niemieckich badaczy rzuca światło na praktyki kosmetyczne wikingów w Szwecji sprzed ponad 1 000 lat. Na wyspie Gotlandia na Bałtyku odkryto trzy wydłużone czaszki, które prawdopodobnie były poddawane deformacji czaszki.

To odkrycie wyzwala dotychczasowe przekonania, ponieważ deformacje czaszki takiego typu były głównie kojarzone z kulturami z regionu Morza Czarnego oraz społecznościami Mezoameryki i Indianami Ameryki Północnej. Jest to pierwszy przypadek takich praktyk wśród wikingów.

Matthias Toplak (współprzewodniczący ekspedycji) komentował tajemnicę otaczającą pochodzenie tych kobiet. „Nie wiemy, gdzie te trzy kobiety się wychowały i gdzie ich głowy uległy deformacji,” powiedział dla Atlas Obscura. Pozostaje spekulacja, czy deformacja nastąpiła w ich wczesnym dzieciństwie w regionie Morza Czarnego, czy też później w życiu, po powrocie na Gotlandię. Badacze sądzą, że czaszki zostały prawdopodobnie zmienione w pierwszym roku życia, kiedy kości były jeszcze miękkie i plastyczne. Prawdopodobnie osiągnięto to przez owijanie bandażami głowy niemowląt, aby wydłużyć czaszkę. Jednak możliwość zastosowania bardziej skrajnych metod, takich jak używanie ciężarków czy uprzęży, budzi obawy o potencjalne wpływy na rozwój poznawczy.

Jesse Goldstein, szef oddziału plastycznej chirurgii dziecięcej, ostrzega przed niebezpieczeństwami takich skrajnych praktyk. „Jeśli tę metodę zastosowano, mogła ona wpłynąć negatywnie na funkcje mózgu, zwłaszcza jeśli miało to miejsce we wczesnym dzieciństwie,” ostrzegał, chociaż przyznał trudność w potwierdzeniu tych metod tylko na podstawie czaszek.

Podczas gdy niektórzy spekulują, że deformacja czaszki była standardem piękna, badacze skłaniają się ku interpretacji, że służyła ona jako symbol statusu. „Ciało ludzkie jest środkiem komunikacji,” zauważyli autorzy badania, sugerując, że zmienione czaszki mogły być znakiem rozległych kontaktów handlowych, wskazując na wpływ i sukces w handlu, a nie tylko standardy piękna. Aby potwierdzić wiek i pochodzenie czaszek, przeprowadzono analizę DNA pod kierunkiem badaczy z Muzeum Wikingów Haithabu i Uniwersytetu w Münster w Niemczech. Wyniki datowały czaszki na okres wikingów na Gotlandii.

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2023/03/21/koniec-epoki-wikingow-ok-793-1066-jak-wikingowie-wplyneli-na-historie-krajow-nordyckich-i-jakie-byly-przyczyny-ich-upadku
Scroll to Top