Według wyników sondażu przeprowadzonego przez firmę EVA, większość Finów (64%) nadal pozytywnie nastawiona jest do Unii Europejskiej. Zaledwie 17% ankietowanych wyraziło negatywne podejście do UE, podczas gdy 18% miało do niej stosunek neutralny. Wyniki badania pokazują również, że krytyczność wobec UE skupia się głównie wśród osób, które mają niskie zaufanie do fińskiej demokracji, a nie tylko wśród wyborców Prawdziwych Finów.

Poparcie Finów dla Unii Europejskiej osiągnęło rekordowo wysoki poziom po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku i nie słabnie wraz z trwaniem wojny.

Według badań EVA dotyczących wartości i postaw, UE symbolizuje dla Finów stabilność, wolność i dobrobyt, a w czasie wojny element stabilności jest szczególnie ważny.

UE jest dla Finlandii organizacją służącą bezpieczeństwu państwa, a polityczne związanie z Zachodem cieszy się dużym poparciem. Negatywne nastawienie do UE wykazują osoby, które uważają, że fińska demokracja nie działa dobrze. Przychylność do UE jest szczególnie silna wśród młodych i sympatyków partii RKP, Zielonych, SDP i Koalicji Narodowej. Wyborcy chadeków są bardziej negatywnie nastawieni do UE, a wyborcy Ruchu Teraz są bardziej pozytywnie nastawieni. Natomiast najwięcej krytyki wobec UE wykazują wyborcy Prawdziwych Finów (chociaż odnotowano wzrost poparcia wraz z eskalacją konfliktu na Ukrainie).

Osoby krytykujące UE zazwyczaj mają negatywny stosunek do demokracji w Finlandii. Jednakże, krytyka UE nie występuje u osób, które są bardziej zadowolone z funkcjonowania fińskiego społeczeństwa.

Wyborcy Sojuszu Lewicy, Centrum, Zielonych i Szwedzkiej Partii Ludowej są szczególnie przychylnie nastawieni do UE, podczas gdy wyborcy Prawdziwych Finów wykazują największą krytykę. Tylko 6% Finów uważa, że ​​demokracja w Finlandii działa na tyle dobrze, że obywatele mają wystarczające możliwości wpływu na rządy. Zwolennicy UE widzą funkcjonowanie demokracji w Finlandii znacznie bardziej pozytywnie niż przeciwnicy UE. 92% osób, które negatywnie postrzegają UE, uważa, że fińskie partie polityczne coraz bardziej oddalają się od problemów zwykłych ludzi, podczas gdy tylko 3% badanych nie zgadza się z tą opinią.

Fakt, że większość Finów chce wesprzeć Ukrainę w trakcie konfliktu, pokazuje, że pozytywna postawa wobec UE wzrasta. Co więcej, większość Finów uważa, że ​​Ukraina byłaby dobrym kandydatem do członkostwa w UE w przyszłości, co potwierdza tendencję do pozytywnego podejścia do UE. Jak podkreśla firma przeprowadzająca sondaż, te poglądy są stabilne w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Z pewnością pozytywna postawa Finów wobec UE i chęć wsparcia Ukrainy w trakcie konfliktu jest istotnym sygnałem w kierunku bardziej zjednoczonej Europy. Warto jednak pamiętać, że Finlandia, podobnie jak wiele innych krajów UE, od dłuższego czasu angażuje się w politykę zagraniczną mającą na celu wsparcie Ukrainy, między innymi poprzez udzielanie pomocy finansowej i humanitarnej na Ukrainę.