Zgodnie z badaniem „Spokój finansowy 2025”, wzrost stóp procentowych nie martwi Finów tak bardzo jak dwa lata temu. Obecnie co piąty Fin wyraża obawy związane z rosnącymi stopami procentowymi.
Niepokój Finów związany ze wzrostem kosztów mieszkaniowych nie zmalał w ciągu ostatnich dwóch lat. Według badania „Spokój finansowy 2025”, przeprowadzonego przez Danske Bank we współpracy z YouGov, co trzeci Fin (34 procent) jest bardzo lub niezwykle bardzo zaniepokojony rosnącymi kosztami mieszkaniowymi. Temat ten badano ostatnio w 2023 roku, a wyniki pozostały na tym samym poziomie.
Finowie szczególnie obawiają się wzrostu ogólnych kosztów (68 procent). Do ogólnych kosztów zaliczają się na przykład opłaty za energię i wodę. Podwyżki czynszu niepokoją 34 procent respondentów, a remonty domu lub spółdzielni mieszkaniowej – 28 procent respondentów.
Badanie wykazało, że wzrost stóp procentowych nie budzi już takiego niepokoju jak dwa lata temu. Obecnie tylko co piąty respondent (19 procent) jest bardzo lub niezwykle bardzo zaniepokojony wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych, podczas gdy dwa lata temu dotyczyło to niemal jednej trzeciej respondentów (30 procent).
– Finowie wciąż odczuwają niepokój, co jest zrozumiałe w kontekście niepewności ekonomicznej ostatnich lat. Na chwilę obecną nie widać perspektyw gwałtownego wzrostu kosztów. Na przykład stopy procentowe obecnie spadają, a nie oczekujemy nagłego wzrostu cen energii. Odbudowa finansowego spokoju konsumentów po szoku kosztowym ostatnich lat potrwa – mówi Kaisa Kivipelto, ekonomistka ds. gospodarstw domowych w Danske Bank.
Podwyżki czynszu (53 procent) są największym zmartwieniem związanym z kosztami mieszkaniowymi wśród osób w wieku 18–24 lat. W odpowiedziach młodych dorosłych wyróżnia się także niepokój związany z cięciami w dopłatach mieszkaniowych (40 procent) w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Podwyżki czynszu budzą tym większy niepokój, im większa jest gmina lub miasto, w którym mieszka respondent.
Niektórzy rozważają przeprowadzkę z powodu kosztów mieszkaniowych
Co piąty respondent (19 procent) poszukuje nowego mieszkania lub rozważa przeprowadzkę z powodu zbyt wysokich kosztów. Wśród tych osób ponad jedna trzecia (35 procent w porównaniu z 29 procent w 2023 roku) rozważa przeprowadzkę do innej miejscowości, aby zaoszczędzić na kosztach mieszkaniowych.
Szczególnie respondenci mieszkający w regionie stołecznym i wynajmujący częściej niż inni deklarują, że przeprowadzili się lub rozważają przeprowadzkę z powodu wysokich kosztów mieszkaniowych. Jednak tylko 2 procent respondentów faktycznie przeprowadziło się z powodu zbyt drogich kosztów mieszkaniowych w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród respondentów badania 53 procent mieszka we własnych mieszkaniach, a 41 procent wynajmuje.
– Własność mieszkania może zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej tym konsumentom, którzy martwią się stale rosnącymi kosztami wynajmu i dla których własność mieszkania pasuje do ich sytuacji finansowej i życiowej. Na przykład przewidywalność miesięcznej raty kredytu hipotecznego można regulować za pomocą stałej raty miesięcznej lub limitu stóp procentowych – mówi Sari Takala, dyrektor ds. kredytów dla klientów indywidualnych w Danske Bank.
Źródło: Danske Bank
Fot. Karmod