
Norweska Komisja Obrony przedstawiła dzisiaj rządowi raport dotyczący priorytetów polityki bezpieczeństwa i obrony Norwegii na najbliższe 10-20 lat. W raporcie podkreślono, że obecna era jest inna niż pozimnowojenna, a międzynarodowe instytucje i normy ulegają osłabieniu. Również rywalizacja między Chinami a USA wpłynęła na politykę bezpieczeństwa, zwłaszcza w obszarze gospodarki, technologii i energii. Komisja zauważa, że aktorzy państwowi i niepaństwowi są bardziej skłonni do użycia środków militarnych i pozamilitarnych w celu osiągnięcia swoich celów, co stanowi zagrożenie dla Norwegii. W związku z tym, bardziej złożony obraz zagrożeń w całym spektrum kryzysów stanowi wyzwanie dla Norwegii. Bardziej niebezpieczna Rosja, rozwój Chin i zwrot USA w stronę Azji wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo kraju fiordów.
W raporcie zwrócono uwagę na osłabienie międzynarodowych instytucji i norm, rozwijającą się rywalizację między Chinami a USA oraz wzrost gotowości do użycia siły w celu osiągnięcia niedopuszczalnych celów. Komisja uważa, że Europa musi zwiększyć wysiłki w zakresie bezpieczeństwa, a Norwegia musi wziąć na siebie część odpowiedzialności. Zaleca się zdecydowane, długoterminowe i kompleksowe inwestycje w bezpieczeństwo i obronność, wsparte szerokim porozumieniem politycznym. W raporcie wymieniono trzy główne obszary, które wymagają natychmiastowych działań, w tym wzmocnienie zdolności własnych Sił Zbrojnych, narodową inicjatywę morską oraz ogólne wzmocnienie zdolności obronnych. Komisja przedstawiła również konkretny plan inwestycji, obejmujący nową strukturę powierzchniową, inwestycje w obronę przeciwlotniczą i silniejsze siły lądowe.
Norwegia potrzebuje narodowej strategii bezpieczeństwa, która pozwoli na długoterminowe i strategiczne ustalanie priorytetów i wykorzystywania zasobów we wszystkich sektorach w czasach kryzysu. Dlatego istnieje potrzeba dokładnego przeglądu, jak zatrzymać personel, który już służy, a także jak rekrutować więcej, a nabór we wszystkich placówkach Sił Zbrojnych musi zostać zwiększony, a edukacja wzmocniona.
Komisja Obrony zaleca kompleksowy plan inwestycyjny, aby wzmocnić zdolności obronne Norwegii. Wymaga to natychmiastowego wzmocnienia budżetu obronnego o 30 miliardów w stosunku do obecnego budżetu, dodatkowych środków na bezpieczeństwo, obronę i gotowość poprzez roczne rezerwy w wysokości 40 mld DKK na okres 10 lat oraz dalszego zwiększenia budżetu o 10 miliardów na dodatkowe środki operacyjne po tym okresie. Jak podkreśla Komisja obrona Norwegii nie może polegać wyłącznie na zdolnościach wojskowych. Konieczne jest zaangażowanie całego społeczeństwa w celu wzmocnienia odporności i zwiększenia gotowości oraz zdolności do radzenia sobie z kryzysem i wojną. Informacje dotyczące zagrożeń, gotowości do obrony oraz zdolności obronnej powinny zostać ponownie poddane analizie.
Fot: Unsplash / Michael Fousert