Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytania odnośnie polityki zagranicznej na 2025 rok, podkreśliło, że wzmocnienie regionu Morza Bałtyckiego w ramach NATO i UE jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej kraju.

Zjednoczony i silny region Morza Bałtyckiego, zakotwiczony w NATO i UE, leży w strategicznym interesie Szwecji – zaznaczył szwedzki rząd, w odpowiedzi na pytanie bloga polityka po nordycku.

Podkreślono również, że w 2024 roku Szwecja przewodniczyła Nordyckiej Radzie Ministrów oraz nieformalnym formatom współpracy w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa – N5 (kraje nordyckie) i NB8 (kraje nordycko-bałtyckie).

Jednym z kluczowych elementów nowej sytuacji geopolitycznej jest fakt, że wszystkie demokratyczne państwa regionu Bałtyku są teraz sojusznikami NATO.

Fakt, że wszystkie demokratyczne państwa wokół Morza Bałtyckiego są teraz sojusznikami, oznacza nowe możliwości – podkreśliło szwedzkie MSZ w odpowiedzi na pytania.

To właśnie dlatego w trakcie prezydencji Szwecji szczególny nacisk położono na dialog i współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa, zwłaszcza z Polską i Niemcami.

Współpraca nordycko-bałtycka będzie się również zacieśniać pomiędzy naszymi siłami obronnymi, zwłaszcza teraz, gdy Szwecja przystąpiła do NATO – zaznaczono.

Rola Rady Państw Morza Bałtyckiego

Szwedzkie MSZ zwróciło również uwagę na potrzebę wykorzystania Rady Państw Morza Bałtyckiego jako kluczowego forum dialogu o polityce bezpieczeństwa.

Szwecja wspólnie z Finlandią podjęła między innymi inicjatywę wykorzystania Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) do dialogu na temat polityki bezpieczeństwa – poinformowano.

Jak podkreślono, Szwecja chce, by RPMB stała się regionalnym formatem polityki bezpieczeństwa, obejmującym także Polskę i Niemcy.

Polsko-szwedzkie strategiczne partnerstwo

Szwecja uznaje współpracę z Polską za kluczowy element polityki bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Współpraca ze strategicznymi sojusznikami, takimi jak nasi sąsiedzi z krajów nordyckich i bałtyckich, jest szczególnie istotna dla bezpieczeństwa Szwecji – zaznaczono.

Podkreślono również, że strategiczne partnerstwo między Polską a Szwecją obowiązuje od 2011 roku i w ostatnich miesiącach zostało zaktualizowane oraz podniesione do rangi szefów rządów.

Zaktualizowana i podniesiona do rangi szefów rządów, wynegocjowana umowa została podpisana w związku ze szczytem NB8 w Harpsund w dniach 27-28 listopada ubiegłego roku, w którym uczestniczył premier Polski Donald Tusk – przypomniało szwedzkie MSZ.

Nowa wersja partnerstwa koncentruje się na bliższej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Wspólna odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji

Jednym z najważniejszych elementów nowej polityki jest wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i wspólna odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji.

Szwecja i Polska zamierzają współpracować na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i stawienia czoła zagrożeniu ze strony Rosji – zaznaczono w stanowisku szwedzkiego MSZ.

Szwecja dostrzega kluczową rolę regionu Morza Bałtyckiego w polityce bezpieczeństwa i stabilności Europy. Partnerstwo z Polską i Niemcami oraz formaty współpracy nordycko-bałtyckiej (NB8, N5, RPMB) mają wzmocnić region wobec wyzwań geopolitycznych.

Fot. PAP

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2025/02/17/islandia-europa-podroze-prawo-lotnictwo/