
Infrastruktura telefoniczna dostępna dla osób z zaburzeniami psychicznymi przez całą dobę, codziennie, powinna zostać wprowadzona w życie już jesienią tego roku. Dodatkowo, rząd planuje zainwestować kolejne 30 milionów koron szwedzkich w instytucje wspierające osoby dotknięte chorobami psychicznymi.
Minister Spraw Społecznych Jakob Forssmed (KD) podkreślał na wtorkowej konferencji prasowej, że dla osób przeżywających ostry kryzys psychiczny kluczową rolę odgrywa dostępność wsparcia. Wskazał, że ci, którzy nie zdają sobie z tego sprawy, powinni mieć pewność, że istnieje możliwość zmiany. Rząd przeznaczył łącznie 22 mln SEK na krajową linię wsparcia, którą ma obsługiwać podmiot wyznaczony przez Urząd ds. Zdrowia Publicznego. Minister Forssmed podkreślił, że linia ta ma być dostępna dla potrzebujących jesienią.
Zgodnie z jego wytycznymi linia wsparcia musi być czynna przez całą dobę, zarówno telefonicznie, jak i przez internet, i obsługiwana przez certyfikowany personel. Podmiot odpowiedzialny za nią musi być gotowy do działania sześć miesięcy po wyznaczeniu przez Urząd Zdrowia Publicznego.
Minister Forssmed zaznaczył również, że osoby korzystające z infolinii powinny mieć możliwość zachowania anonimowości, a wsparcie ma być udzielane także bliskim osobom dotkniętym problemem choroby psychicznej. Zamierzeniem rządu jest, aby linia wsparcia miała stały charakter i była finansowana przez państwo. Wcześniej funkcjonowała już infolinia prowadzona przez Inerę, finansowana przez regiony, jednak została zamknięta w 2019 roku.
Władze alokują dodatkowo 30 milionów koron szwedzkich na wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego angażujących się w promowanie zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom, takich jak Mind, Suicide Zero i Stadsmissionen.
Fot: Flickr / aut. Jorge Lascar