Dzieci i młodzi ludzie nie będą już mogli korzystać z solariów. Rząd planuje wprowadzenie ograniczenia wiekowego na poziomie 18 lat. Używanie solariów znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka, a szczególnie narażone są dzieci i młodzież.

Co roku u około 50 tysięcy Duńczyków diagnozuje się raka skóry, co czyni go najczęstszym rodzajem nowotworu w Danii. Jednocześnie około 275 osób rocznie umiera z powodu czerniaka, a liczba zgonów związanych z tą chorobą stale rośnie.

Jednym z powodów tych niepokojących statystyk jest zamiłowanie Duńczyków do opalania się pod sztucznymi promieniami UV w solariach. Korzystanie z solariów zwiększa ryzyko raka, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, których skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia wywołane promieniami UV niż skóra dorosłych.

Według danych organizacji Kræftens Bekæmpelse (Walka z Rakiem), trzy na cztery przypadki czerniaka wśród użytkowników solariów poniżej 30. roku życia można przypisać wizytom w solariach. To niepokoi minister spraw wewnętrznych i zdrowia, Sophie Løhde:

– Im wcześniej w życiu skóra jest narażona na sztuczne promieniowanie UV, tym większe jest ryzyko rozwoju raka skóry lub czerniaka w późniejszym czasie. Dlatego wprowadzimy ograniczenie wiekowe dla korzystania z solariów dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat – mówi Sophie Løhde.

Wzrosła liczba młodych kobiet korzystających z solarium

Dania jest jednym z niewielu krajów Europy Zachodniej, które obecnie nie mają ograniczenia wiekowego na poziomie 18 lat dla korzystania z solariów. Jednocześnie nowe dane pokazują niepokojący wzrost liczby młodych ludzi, zwłaszcza kobiet, korzystających z solariów. W ciągu zaledwie dekady odsetek kobiet w wieku 15–29 lat, które chodzą do solarium, wzrósł z 14 do 20 procent.

Rząd planuje również przeprowadzenie przeglądu ustawy o solariach, która ma ponad 10 lat, aby lepiej chronić konsumentów. W ramach tej rewizji ma zostać ustalone, jak wdrożyć nowe przepisy, na przykład poprzez elektroniczną weryfikację wieku. Wiele solariów działa bez obsługi, a klienci samodzielnie uzyskują dostęp, aby się opalać.

Ponadto rząd przeznaczy środki na nowe kampanie informacyjne, które mają zwiększyć świadomość na temat podwyższonego ryzyka raka skóry i czerniaka związanego z korzystaniem z solariów. Działania te będą powiązane z innymi kampaniami na temat bezpiecznego opalania, które przypominają o konieczności przestrzegania podstawowych zasad podczas ekspozycji na słońce.

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzystanie z solariów znacząco zwiększa ryzyko raka. To problem. Ludzie muszą wiedzieć, że sztuczne opalanie niesie ryzyko i że ogólnie należy zachować ostrożność oraz stosować środki ochronne, zarówno latem, jak i podczas podróży zagranicznych – mówi Sophie Løhde.