
Fiński rząd przedstawił parlamentowi propozycję zmian w ustawie o obywatelstwie mających na celu zaostrzenie wymogów dotyczących nabycia obywatelstwa fińskiego.
Wydłużenie okresu pobytu
Wymagany okres pobytu w Finlandii do uzyskania obywatelstwa ma zostać wydłużony z pięciu do ośmiu lat. Tylko czas spędzony w Finlandii na podstawie zezwolenia na pobyt będzie brany pod uwagę przy obliczaniu tego okresu.
Trzyetapowa reforma
Reforma będzie realizowana etapowo w ramach trzech projektów legislacyjnych. Pierwszy z nich dotyczy wydłużenia wymaganego okresu pobytu. Drugi i trzeci projekt wprowadzą zaostrzenie wymogów dotyczących uczciwości, środków do życia oraz test obywatelstwa.
Bez odstępstw dla osób z ochroną międzynarodową
Osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową również będą musiały spełnić wymóg osiemnastoletniego pobytu w Finlandii, bez możliwości odstąpienia od tego wymogu.
Uproszczony proces dla niektórych
Wnioski o obywatelstwo składane przez beneficjentów ochrony międzynarodowej będą nadal rozpatrywane w trybie pilnym, a decyzja o nadaniu obywatelstwa będzie podejmowana w ciągu roku od złożenia wniosku.
Dłuższy okres dla niektórych grup
Wymóg pięcioletniego zamieszkania w Finlandii zostanie przedłużony do pięciu lat dla dzieci powyżej 15. roku życia, małżonków obywateli Finlandii, bezpaństwowców i osób ubiegających się o wizę, którzy spełnią wymóg znajomości języka. Wymóg dwuletniego pobytu dla obywateli krajów nordyckich i małżonków pracujących w fińskich misjach za granicą pozostanie bez zmian.
Propozycja rządu ma na celu zachęcenie imigrantów do głębszej integracji z fińskim społeczeństwem, podczas gdy jednocześnie zaostrza kryteria uzyskania obywatelstwa. Projekty legislacyjne mają być przedstawione parlamentowi w jesieni 2024 roku oraz wiosną 2025 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom w prawie dotyczącym azylu, przy ustalaniu okresu pobytu osoby starające się o azyl w Finlandii będą brane pod uwagę tylko te momenty, gdy posiadały one legalne zezwolenie na pobyt. To oznacza, że czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o azyl nie będzie już wliczany do tego okresu. Dla osób korzystających z ochrony międzynarodowej w Finlandii, oficjalny okres pobytu zaczyna się od momentu otrzymania dokumentu potwierdzającego pobyt.
Wszelki pobyt w Finlandii bez odpowiedniego zezwolenia nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu okresu pobytu. Wcześniejsze kryteria, takie jak wiek czy stan zdrowia, nie będą już wystarczające do uwzględnienia w okresie pobytu bez zezwolenia. Reforma wprowadzi także ograniczenia dotyczące nieobecności, które można by było włączyć do ciągłego okresu pobytu. W ciągu takiego okresu wnioskodawca mógłby przebywać za granicą przez maksymalnie rok, przy czym w roku poprzedzającym starania o naturalizację, czas spędzony za granicą nie mógł przekroczyć trzech miesięcy. Celem jest zapewnienie, że osoby starające się o obywatelstwo fińskie są faktycznie mieszkańcami Finlandii.
W 2022 roku obywatelstwo na podstawie wniosku przyznano dla 9509 osób. Nowe przepisy mogą wpłynąć na około 10 000 wnioskodawców rocznie.
Fot: Finnish Government