Najnowszy sondaż przeprowadzony przez gazetę Maaseudun Tulevaisuus ujawnia znaczące niezadowolenie fińskich wyborców z prowadzenia polityki zagranicznej przez premiera Petteri Orpo. Zgodnie z wynikami sondażu, 55% respondentów wyraziło niezadowolenie z działań premiera w tej sferze, co stanowi poważny sygnał dla rządu. W kontrze do tego, prezydent Alexander Stubb cieszy się wysokim poparciem – aż 73% ankietowanych pozytywnie ocenia jego politykę zagraniczną.

Wyniki sondażu wskazują na wyraźny podział opinii między zwolennikami partii rządzących a opozycją. Wyborcy partii rządzących częściej wyrażają zadowolenie z działań prezydenta i premiera, podczas gdy zwolennicy opozycji krytykują obie te postacie, choć w różnym stopniu. Wysokie poparcie dla prezydenta Stubba jest spójne z jego aktywną rolą w kształtowaniu polityki zagranicznej kraju, w której stara się utrzymać spójność i jedność w obliczu międzynarodowych wyzwań. Zgodnie z konstytucją Finlandii, polityka zagraniczna jest prowadzona przez prezydenta we współpracy z rządem. Od objęcia urzędu, prezydent Stubb podkreślał znaczenie spójnej i wspólnej polityki zagranicznej. Jego podejście spotkało się z uznaniem wśród obywateli, co odzwierciedla wysoki poziom jego poparcia.

Kontrowersje w rządzie

Pomimo konstytucyjnej współpracy, w ostatnich miesiącach doszło do kilku sporów wewnątrz koalicji rządzącej, które podważyły jedność w prowadzeniu polityki zagranicznej. We wrześniu media doniosły, że Finlandia zdecydowała się nie uczestniczyć w Koalicji na rzecz Równości i Integracji na rzecz Odbudowy Ukrainy. Decyzję tę podjął minister ds. współpracy rozwojowej i handlu zagranicznego Ville Tavio, członek Partii Finów. Premier Orpo wyraził później opinię, że uczestnictwo w tej koalicji byłoby zgodne z polityką jego rządu, ale decyzję pozostawił w gestii Tavio. Dodatkowym źródłem kontrowersji stała się polityka Finlandii wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Różnice w podejściu do tego trudnego tematu jeszcze bardziej podzieliły koalicję rządzącą i wpłynęły na ocenę działań premiera Orpo. Niejasność i brak jednolitego stanowiska w tej kwestii podważyły zaufanie obywateli do zdolności rządu do prowadzenia skutecznej polityki zagranicznej.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar Agri na zlecenie Maaseudun Tulevaisuus. W badaniu uczestniczyło 1000 Finów, którzy zostali zapytani o swoje opinie na temat działań politycznych prezydenta i premiera w okresie od 11 do 17 października. Margines błędu w sondażu wynosi trzy punkty procentowe, co należy uwzględnić przy interpretacji wyników.

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2024/07/06/prawo-przepisy-finlandia-veikkaus-hazard/