Fińska siła robocza czy przyszli obywatele? Postawy wobec migracji potrzebują świeżego spojrzenia

Obecna dyskusja na temat migracji nie służy fińskiemu społeczeństwu ani jego przyszłości. Polityczni decydenci często koncentrują się na bieżących sporach politycznych, tracąc z oczu długoterminową perspektywę. W efekcie migranci są sprowadzani do roli problemu, który należy rozwiązać, lub zasobu, który trzeba wykorzystać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego długoterminowe podejście do migracji i integracji jest kluczowe dla rozwoju Finlandii – zarówno społecznego, jak i gospodarczego.
  • Jakie wyzwania i bariery wciąż napotykają migranci w Finlandii, mimo wysokiej jakości życia i stabilnego systemu opiekuńczego.

– Niewiele społeczeństw mogłoby się rozwinąć bez przemieszczania się ludzi przez granice czy regiony – mówi Seija Jalagin, wykładowczyni historii na Uniwersytecie w Oulu.

Badania pokazują, że możliwości zatrudnienia i edukacyjne uchodźców z okresu międzywojennego oraz ich potomków poprawiły się wraz z rozwojem państwa opiekuńczego, ale także dlatego, że państwo i gminy zakładały, że staną się oni stałymi mieszkańcami. Z tej perspektywy należy patrzeć na migrantów: jako na ludzi, którzy przyjeżdżają do Finlandii, aby zostać stałymi mieszkańcami i obywatelami.

Pod wieloma względami Finlandia jest dobrym i atrakcyjnym krajem do życia: jej atuty to wysoka jakość życia i wysoki poziom kompetencji. Finlandia jest również krajem przyjaznym rodzinom.

Jednak postawy wobec migrantów w Finlandii są bardziej negatywne w porównaniu z innymi krajami nordyckimi, a migranci nie mają równych szans na fińskim rynku pracy. Finlandia nie zawsze wydaje się otwarta.

Jak Finlandia może stać się bardziej otwarta?

Istnieją sposoby na budowanie otwartości w Finlandii. Postawy można kształtować, dzieląc się informacjami na temat społecznego wpływu migracji, popartymi badaniami. Z drugiej strony, każdy z nas może promować sprawiedliwość i włączenie w miejscach pracy, szkołach, zajęciach pozalekcyjnych i sąsiedztwach – i przyczyniać się do tworzenia społeczności, w których każdy może czuć się przynależny.

Jednak środki na poziomie indywidualnym nie wystarczą. Firmy zatrudniające migrantów odgrywają kluczową rolę w budowaniu otwartości w Finlandii.

– Dostępność wykwalifikowanej siły roboczej jest kluczowa dla firm, a imigracja wykwalifikowanych pracowników to jeden ze sposobów zwiększenia podaży siły roboczej, innowacyjności i produktywności przedsiębiorstw. Niemniej jednak firmy wciąż mają wiele do zrobienia, aby uczynić międzynarodowych ekspertów równoprawnymi członkami społeczności pracowniczej – mówi Antti Kauhanen, dyrektor ds. badań w Etla.

Integracja była badana w Finlandii, ale dotychczas wiarygodne informacje dostępne są jedynie na temat efektów bardzo specyficznych reform związanych z integracją. Jednak badacze, którzy analizowali skuteczność usług integracyjnych, podkreślają długoterminowe korzyści.

– Niektóre korzyści płynące z działań takich jak szkolenia integracyjne pojawiają się w długim okresie i mogą być trudne do zmierzenia. Koszty z kolei pojawiają się szybko i są dość łatwe do zauważenia – podkreśla Hanna Pesola, główna badaczka w Instytucie Badań Ekonomicznych VATT.

Utrzymanie zaufania leży w interesie wszystkich

Państwo opiekuńcze i jego struktury odegrały znaczącą rolę w budowaniu zaufania zarówno wśród imigrantów, jak i większości społeczeństwa. Z drugiej strony, w miarę starzenia się populacji i kurczenia się liczby osób w wieku produkcyjnym, migranci stają się coraz ważniejszą częścią przyszłości państwa opiekuńczego.

– Kiedy większość populacji może polegać na dobrze funkcjonującym systemie opiekuńczym, który dba o wszystkich, uprzedzenia wobec migrantów mogą również się zmniejszyć – mówi Maria Vaalavuo, starsza badaczka w Fińskim Instytucie Zdrowia i Opieki Społecznej.

Wnioski:

  • Migranci powinni być postrzegani jako przyszli stali mieszkańcy i obywatele, a nie tymczasowi goście – takie podejście sprzyja ich integracji i uczestnictwu w życiu społecznym.
  • Firmy odgrywają istotną rolę w budowaniu otwartości, ale wciąż muszą zrobić więcej, aby uznać zagranicznych pracowników za pełnoprawnych członków zespołów.
  • Korzyści z integracji pojawiają się z czasem, dlatego polityki integracyjne wymagają cierpliwości, konsekwencji i wsparcia systemowego – choć koszty są widoczne od razu, to inwestycja w integrację się opłaca.

Źródło: Etla

Fot. Allplan

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top