Obecna dyskusja na temat migracji nie służy fińskiemu społeczeństwu ani jego przyszłości. Polityczni decydenci często koncentrują się na bieżących sporach politycznych, tracąc z oczu długoterminową perspektywę. W efekcie migranci są sprowadzani do roli problemu, który należy rozwiązać, lub zasobu, który trzeba wykorzystać.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego długoterminowe podejście do migracji i integracji jest kluczowe dla rozwoju Finlandii – zarówno społecznego, jak i gospodarczego.
- Jakie wyzwania i bariery wciąż napotykają migranci w Finlandii, mimo wysokiej jakości życia i stabilnego systemu opiekuńczego.
– Niewiele społeczeństw mogłoby się rozwinąć bez przemieszczania się ludzi przez granice czy regiony – mówi Seija Jalagin, wykładowczyni historii na Uniwersytecie w Oulu.
Badania pokazują, że możliwości zatrudnienia i edukacyjne uchodźców z okresu międzywojennego oraz ich potomków poprawiły się wraz z rozwojem państwa opiekuńczego, ale także dlatego, że państwo i gminy zakładały, że staną się oni stałymi mieszkańcami. Z tej perspektywy należy patrzeć na migrantów: jako na ludzi, którzy przyjeżdżają do Finlandii, aby zostać stałymi mieszkańcami i obywatelami.
Pod wieloma względami Finlandia jest dobrym i atrakcyjnym krajem do życia: jej atuty to wysoka jakość życia i wysoki poziom kompetencji. Finlandia jest również krajem przyjaznym rodzinom.
Jednak postawy wobec migrantów w Finlandii są bardziej negatywne w porównaniu z innymi krajami nordyckimi, a migranci nie mają równych szans na fińskim rynku pracy. Finlandia nie zawsze wydaje się otwarta.
Jak Finlandia może stać się bardziej otwarta?
Istnieją sposoby na budowanie otwartości w Finlandii. Postawy można kształtować, dzieląc się informacjami na temat społecznego wpływu migracji, popartymi badaniami. Z drugiej strony, każdy z nas może promować sprawiedliwość i włączenie w miejscach pracy, szkołach, zajęciach pozalekcyjnych i sąsiedztwach – i przyczyniać się do tworzenia społeczności, w których każdy może czuć się przynależny.
Jednak środki na poziomie indywidualnym nie wystarczą. Firmy zatrudniające migrantów odgrywają kluczową rolę w budowaniu otwartości w Finlandii.
– Dostępność wykwalifikowanej siły roboczej jest kluczowa dla firm, a imigracja wykwalifikowanych pracowników to jeden ze sposobów zwiększenia podaży siły roboczej, innowacyjności i produktywności przedsiębiorstw. Niemniej jednak firmy wciąż mają wiele do zrobienia, aby uczynić międzynarodowych ekspertów równoprawnymi członkami społeczności pracowniczej – mówi Antti Kauhanen, dyrektor ds. badań w Etla.
Integracja była badana w Finlandii, ale dotychczas wiarygodne informacje dostępne są jedynie na temat efektów bardzo specyficznych reform związanych z integracją. Jednak badacze, którzy analizowali skuteczność usług integracyjnych, podkreślają długoterminowe korzyści.
– Niektóre korzyści płynące z działań takich jak szkolenia integracyjne pojawiają się w długim okresie i mogą być trudne do zmierzenia. Koszty z kolei pojawiają się szybko i są dość łatwe do zauważenia – podkreśla Hanna Pesola, główna badaczka w Instytucie Badań Ekonomicznych VATT.
Utrzymanie zaufania leży w interesie wszystkich
Państwo opiekuńcze i jego struktury odegrały znaczącą rolę w budowaniu zaufania zarówno wśród imigrantów, jak i większości społeczeństwa. Z drugiej strony, w miarę starzenia się populacji i kurczenia się liczby osób w wieku produkcyjnym, migranci stają się coraz ważniejszą częścią przyszłości państwa opiekuńczego.
– Kiedy większość populacji może polegać na dobrze funkcjonującym systemie opiekuńczym, który dba o wszystkich, uprzedzenia wobec migrantów mogą również się zmniejszyć – mówi Maria Vaalavuo, starsza badaczka w Fińskim Instytucie Zdrowia i Opieki Społecznej.
Wnioski:
- Migranci powinni być postrzegani jako przyszli stali mieszkańcy i obywatele, a nie tymczasowi goście – takie podejście sprzyja ich integracji i uczestnictwu w życiu społecznym.
- Firmy odgrywają istotną rolę w budowaniu otwartości, ale wciąż muszą zrobić więcej, aby uznać zagranicznych pracowników za pełnoprawnych członków zespołów.
- Korzyści z integracji pojawiają się z czasem, dlatego polityki integracyjne wymagają cierpliwości, konsekwencji i wsparcia systemowego – choć koszty są widoczne od razu, to inwestycja w integrację się opłaca.
Źródło: Etla
Fot. Allplan