Nowa fabryka usuwania dwutlenku węgla została otwarta w Islandii. Zakład ma wychwytywać około 36 tysięcy ton CO2 rocznie, co czyni go największym tego rodzaju na świecie.

Fabryka Mammoth obecnie posiada 12 modułowych kontenerów, a do końca roku planowane jest zwiększenie ich liczby do 72. Wówczas będzie wychwytywać 36 tysięcy ton CO2 rocznie. Wewnątrz tych kontenerów wentylatory pobierają powietrze z zewnątrz przez filtry, które wychwytują CO2. Po wychwyceniu, Carbfix rozpuszcza go w wodzie i pompuje głęboko pod ziemię, gdzie zamienia się w kamień.

Firma Climeworks uważa, że usuwanie dwutlenku węgla jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych.

– Nauka jest jasna – aby mieć szansę na osiągnięcie celów temperaturowych określonych w Porozumieniu Paryskim, świat musi usunąć kilka miliardów ton dwutlenku węgla z atmosfery najpóźniej do 2050 roku. I chociaż redukcja emisji pozostaje najwyższym priorytetem, osiągnięcie zerowej emisji netto w 2050 roku i później jest niemożliwe bez aktywnego usuwania dwutlenku węgla – uważa Christoph Gebald (CEO Climeworks).

– Ogrom wyzwania nie może zostać sprostany przez jedno rozwiązanie usuwania dwutlenku węgla, ale można to osiągnąć tylko wtedy, gdy zaczniemy skalować najbardziej obiecujące, skalowalne i wydajne rozwiązania jednocześnie – stwierdza Gebald.

Znaczenie technologii usuwania dwutlenku węgla dla gospodarki Islandii

Oprócz oczywistych korzyści klimatycznych, fabryka Mammoth ma również znaczący wpływ na gospodarkę Islandii. Wraz z rozwojem technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), Islandia staje się liderem w dziedzinie innowacji ekologicznych. Projekt ten stworzy nowe miejsca pracy i przyciągnie inwestycje zagraniczne, wspierając lokalne społeczności i wzmacniając pozycję kraju na arenie międzynarodowej.

Islandia ma unikalne warunki geologiczne, które sprzyjają skutecznemu składowaniu CO2. Wykorzystanie tej technologii może również pomóc w rozwoju innych sektorów, takich jak turystyka ekologiczna, przyciągając gości zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi.

Fot: Flickr / aut. Zappys Technology

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2024/05/09/energetyka-wodor-klimat-islandia-inwestycje/