W krajach nordyckich rośnie liczba cyberataków, a region zmaga się z nowymi wyzwaniami w zakresie ochrony danych i reagowania na incydenty. Wzrost liczby ataków ransomware i phishingowych stawia organizacje przed koniecznością wdrożenia zaawansowanych technologii ochrony oraz szybkiego dostosowania się do zmieniających się regulacji prawnych.
Wzrost liczby cyberataków na całym świecie, który w 2024 roku przekroczył 4,1 miliarda przypadków naruszeń danych, nie omija krajów nordyckich. Region ten odnotowuje coraz częstsze ataki ransomware i phishingowe, które zagrażają nie tylko instytucjom rządowym, ale także kluczowym przedsiębiorstwom. Warto podkreślić, że ataki stają się nie tylko coraz częstsze, ale i coraz bardziej wyrafinowane. – Ransomware i phishing to zagrożenia, które wyraźnie rosną w siłę – mówi Paweł Klupa, Cybersecurity Architect w Safesqr.
Liczba ataków typu ransomware w 2023 roku wzrosła o 25 procent, a ich koszt w regionie nordyckim sięgnął już 500 milionów dolarów. Globalne prognozy mówią o dalszym wzroście tych kosztów, co czyni wdrożenie odpowiednich technologii ochrony niezbędnym krokiem. Firmy, aby skutecznie chronić swoje zasoby, powinny stosować wielowarstwowe podejście, obejmujące regularne tworzenie kopii zapasowych, systemy uwierzytelniania wieloskładnikowego oraz segmentację sieci.
– W przypadku infekcji ransomware bardzo istotny jest czas reakcji, dlatego warto mieć odpowiednio wyposażoną komórkę organizacyjną, jak Security Operations Center (SOC) – dodaje Paweł Klupa. Takie centra operacyjne, szczególnie w mniejszych organizacjach, mogą również funkcjonować na zasadzie usługi zewnętrznej (SOC as a Service).
Jakie są wyzwania?
Wśród wyzwań, przed którymi stoją organizacje w krajach nordyckich, znajduje się również brak specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Niedobór wysoko wykwalifikowanych ekspertów w tej dziedzinie wynosi około 30 procent, a to stanowi poważną barierę dla skutecznej obrony przed rosnącymi zagrożeniami.
– Niedobór specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi będą musiały zmierzyć się organizacje – zauważa Paweł Klupa.
Kraje nordyckie muszą również szybko dostosować się do nowych regulacji prawnych w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Fot: Flickr