Od początku 2025 roku fińskie gminy zostały zobowiązane do organizowania kursów orientacyjnych dla imigrantów. Nowa ustawa o wspieraniu integracji nakłada na samorządy obowiązek zapewnienia nowoprzybyłym podstawowej wiedzy o fińskim społeczeństwie, jego normach, wartościach, prawie, a także możliwościach edukacji i zatrudnienia.

W teorii ma to pomóc imigrantom w szybszym odnalezieniu się w Finlandii, jednak gminy zwracają uwagę, że na nowe zadania nie przewidziano dodatkowego finansowania. Co więcej, rząd obciął budżet na integrację o 58 mln euro, co utrudni realizację tych ambitnych planów.

Dotychczasowe kursy na temat fińskiego społeczeństwa miały charakter dobrowolny. Teraz staną się obowiązkowe, a ich zakres został ściśle określony w ustawie – orientacja społeczna ma trwać 70 godzin, w tym zarówno nauczanie bezpośrednie, jak i samokształcenie. Co istotne, kursy muszą odbywać się w języku, który imigranci dobrze znają, co oznacza konieczność zatrudnienia tłumaczy lub organizowania kursów w różnych językach.

Problem w tym, że wiele gmin nie jest na to przygotowanych. Jak zauważa Maija Niskavirta ze Stowarzyszenia Fińskich Władz Lokalnych i Regionalnych, pracownicy odpowiedzialni za integrację dopiero uczą się swoich nowych ról. Dodatkowo brakuje środków na uruchomienie programów na szeroką skalę, a w mniejszych miejscowościach może być trudno zebrać grupy kursantów.

Przykładem kreatywnego rozwiązania tego problemu jest Karelia Północna. Tam mniejsze gminy zamiast organizować własne kursy, wysyłają imigrantów na zajęcia w mieście Joensuu, gdzie wiosną odbędą się kursy w języku angielskim, rosyjskim i arabskim.

Bariera językowa wciąż dużym wyzwaniem

Jednym z głównych problemów, na które zwracają uwagę sami imigranci, jest brak informacji w językach obcych. Pakistańska para Iffat Abraiz i Hasnat Ali Awan, którzy osiedlili się w Joensuu, mówią płynnie po angielsku, ale mimo to napotykają trudności.

– W internecie jest wiele informacji, ale większość stron wciąż jest tylko po fińsku. Nawet nasz bank dopiero niedawno udostępnił swoją stronę po angielsku – mówi Awan pytana przez Yle News.

Prawo uwzględnia też trudności technologiczne niektórych imigrantów. Jeśli dana osoba nie jest w stanie uczestniczyć w kursach online, gmina powinna zapewnić jej kursy stacjonarne.

Wielkie ambicje, ale czy starczy środków?

Nowa ustawa wydaje się krokiem w stronę lepszej integracji, ale jej realizacja budzi wątpliwości. Obowiązkowe kursy w językach imigrantów wymagają dużych nakładów, których rząd nie przewidział w budżecie. Gminy, które już teraz borykają się z problemami finansowymi, będą musiały znaleźć sposób na pogodzenie nowych obowiązków z ograniczonymi zasobami.

Źródło: Yle News

Fot. Flickr

https://politykaponordyckudotpl.wpcomstaging.com/2025/02/13/polenergia-polska-equinor-rynek-catalyst-energetyka-offshore/