
Pionierski duch wciąż żyje w duńskiej transformacji ekologicznej. Potwierdza to otwarcie komercyjnego zakładu PtX firmy European Energy. Zakład przekształca energię z wiatru i słońca w 42 tysięcy ton zielonego paliwa, które zasili m.in. żeglugę i lotnictwo.
We wtorek osiągnięto kamień milowy w duńskiej produkcji zielonych paliw PtX, gdy przecięto wstęgę podczas oficjalnego otwarcia zakładu PtX Kassø w Rødekro. Fabryka jest pierwszym komercyjnym zakładem produkującym e-metanol w Danii – i jak dotąd największym tego typu obiektem na świecie.
– Otwarcie Kassø to wydarzenie historyczne. Dania jest pierwszym krajem na świecie, który produkuje zielone paliwa PtX na tak dużą skalę, a zakład w Rødekro jest dowodem na pionierskiego ducha i nieustającą siłę innowacji, które posiadamy w krajowej transformacji ekologicznej. Byliśmy pierwsi, osiągając światową pozycję lidera w produkcji zielonej energii z wiatru, a teraz wskazujemy drogę, jak tę zieloną energię można przekształcać i uszlachetniać w zielone paliwa PtX – mówi Kristian Jensen, dyrektor generalny Green Power Denmark, który uczestniczy w ceremonii otwarcia.
Zakład PtX w Kassø ma zdolność produkcyjną 42 tysiące ton e-metanolu rocznie, gdy osiągnie pełną wydajność. Podpisano umowę, na mocy której połowa paliw będzie eksportowana do giganta żeglugowego A.P. Møller-Mærsk przez port w Aabenraa. Mærsk wykorzysta e-metanol w swoich statkach napędzanych metanolem, począwszy od kontenerowca Laura Mærsk.
Wśród innych klientów Kassø znajdują się największe duńskie firmy, takie jak LEGO i Novo Nordisk, które będą wykorzystywać e-metanol jako zamiennik dla elementów kopalnych w swoich produktach plastikowych.
– Kassø to flagowy projekt dla przemysłu PtX w Danii, a my mamy wszystkie warunki, by stworzyć nową, duńską przygodę biznesową. W miarę jak nasze krajowe emisje maleją, coraz ważniejsze staje się podniesienie wzroku i spojrzenie na to, jak możemy zredukować emisje międzynarodowe. Zielone paliwa PtX mogą wyprzeć czarne paliwa w żegludze i lotnictwie. To przede wszystkim korzystne dla klimatu, ale zwiększa też naszą niezależność energetyczną i zapewnia stabilne, europejskie dostawy, co jest równie ważne w tych niepewnych, geopolitycznych czasach – mówi Kristian Jensen.
Wraz z European Energy, Mærsk, Siemens Energy oraz austriacką firmą OMV, Kristian Jensen uczestniczy w dyskusji na wysokim szczeblu, która koncentruje się na tym, jak zwiększyć skalę produkcji zielonych paliw w nadchodzących latach.
Źródło: Green Power Denmark