
Ørsted podjął decyzję o zaprzestaniu realizacji projektu Hornsea 4 w Wielkiej Brytanii w jego obecnej formie. Od czasu przyznania kontraktu na różnicę (Contract for Difference, CfD) w szóstej rundzie alokacji (AR6) we wrześniu 2024 roku, projekt o mocy 2400 MW zmagał się z szeregiem niekorzystnych zmian. Wśród nich znalazły się dalszy wzrost kosztów łańcucha dostaw, wyższe stopy procentowe oraz zwiększone ryzyko związane z realizacją i eksploatacją projektu na zaplanowanym harmonogramie dla przedsięwzięcia tej skali.
Te czynniki łącznie zwiększyły ryzyko realizacji projektu i obniżyły jego wartość ekonomiczną. W rezultacie Ørsted zdecydował o wstrzymaniu dalszych wydatków na projekt w tym czasie oraz o rozwiązaniu kontraktów z dostawcami, co oznacza, że Ørsted nie zrealizuje Hornsea 4 na podstawie kontraktu CfD przyznanego w AR6.
Firma Ørsted oceni możliwości przyszłego rozwoju projektu Hornsea 4, uwzględniając posiadane prawa do dna morskiego, umowę przyłączenia do sieci oraz zgodę na rozwój (Development Consent Order).
– Pozostajemy w pełni zaangażowani w bycie ważnym partnerem dla rządu Wielkiej Brytanii, pomagając w realizacji ich ambitnych celów dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, i doceniamy ich pracę nad stworzeniem jasnych ram wsparcia dla morskich farm wiatrowych. Jednak nasze decyzje o alokacji kapitału opierają się na ścisłym i skoncentrowanym na wartości podejściu. Po dokładnej analizie zdecydowaliśmy się wstrzymać rozwój projektu Hornsea 4 w jego obecnej formie, na długo przed planowaną ostateczną decyzją inwestycyjną, która miała zostać podjęta jeszcze w tym roku – powiedział Rasmus Errboe, Dyrektor Generalny Ørsted.
– Przez ostatnie dziewięć miesięcy pracowaliśmy nad przygotowaniem projektu, nieustannie współpracując z interesariuszami i dostawcami, aby zarządzać różnymi ryzykami związanymi z projektem tej skali. W trakcie fazy rozwoju byliśmy bardzo ostrożni w kwestii zobowiązań kapitałowych wobec naszych dostawców, a nasz zaangażowany kapitał jest znacznie poniżej naszego progu. Niekorzystne zmiany makroekonomiczne, ciągłe wyzwania w łańcuchu dostaw oraz zwiększone ryzyko realizacji, rynkowe i operacyjne obniżyły wartość projektu – dodał.
Duński gigant wierzy w potencjał morskich wiatraków
– Chciałbym podkreślić, że Ørsted nadal mocno wierzy w długoterminowe fundamenty i perspektywy wartości morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Zachowamy prawa do projektu Hornsea 4 w naszym portfelu rozwojowym i będziemy dążyć do jego realizacji w przyszłości w sposób, który będzie bardziej wartościowy dla nas i naszych akcjonariuszy – dodał.
W wyniku tej decyzji Ørsted przewiduje koszty związane z wycofaniem się z projektu w wysokości od 3,5 do 4,5 miliarda DKK w 2025 roku. Wpływ na EBITDA szacuje się na 3,0 do 3,5 miliarda DKK, co obejmuje odpis na aktywa przesyłowe morskie oraz rezerwę na opłaty za anulowanie kontraktów (nieujęte w prognozowanym EBITDA). Ponadto koszty budowy, które zostały wcześniej zakapitalizowane, w wysokości około 0,5 do 1,0 miliarda DKK, zostaną odpisane (wpływ poniżej EBITDA).
Wcześniej ogłoszona prognoza EBITDA Ørsted na 2025 rok, wyłączając nowe umowy partnerskie i opłaty za anulowanie, w wysokości 25–28 miliardów DKK, pozostaje bez zmian. Podobnie, prognoza brutto inwestycji Ørsted na 2025 rok, wynosząca 50–54 miliardy DKK, również nie ulega zmianie.
Źródło: Ørsted
Fot. Ørsted